Aktualności

 • Spotkanie Literackie</br>mieszkanie Żeromskiego

  Spotkanie Literackie
  mieszkanie Żeromskiego

 • Dr hab.</br>Katarzyna Sobolewska

  Dr hab.
  Katarzyna Sobolewska

 • Jacek Pacocha</br>czyta fragmenty</br>Dzienników

  Jacek Pacocha
  czyta fragmenty
  Dzienników

 • Krzysztof</br>Piwowarczyk

  Krzysztof
  Piwowarczyk

Dnia 23 listopada 2019 r. w mieszkaniu Stefana Żeromskiego na Zamku Królewskim odbyło się zorganizowane przez Dział Oświatowy Zamku Królewskiego w Warszawie kolejne spotkanie literackie z cyklu „Żeromski od nowa” poświęcone niezwykłej historii XXI tomu dziennika pisarza. Wykład wygłosiła dr hab. Katarzyna Sobolewska, fragmenty dziennika czytał Jacek Pacocha, spotkanie prowadził Daniel Artymowski. 

Młodzieńcze Dzienniki Stefana Żeromskiego, wydane dwukrotnie w latach 50. i 60. XX wieku, były wydarzeniem czytelniczym. Pisane na gorąco, szczerze i bez pruderii   ̶  są do dziś jednym z najważniejszych dokumentów epoki. Dla pisarza i jego rodziny manuskrypty te stanowiły wielką, choć skrywaną przed obcymi wartość. Jak to możliwe, że do końca lat 60. nikt nie wiedział o istnieniu zeszytu nr XXI? Rękopis odnalazł się już po wydaniu wszystkich tomów Dzienników. 

Kiedy oddzielił się od reszty? Jak i gdzie przetrwał dwie wojny światowe? 

Kto go przekazał Bibliotece Narodowej w 1969 r.?

Niezwykłe losy manuskryptu i ludzi, którzy go uratowali,były tematem wykładu-opowieści dr hab. Katarzyny Sobolewskiej ze Stowarzyszenia im. Stefana Żeromskiego.

Po odczycie głos zabrał Krzysztof Piwowarczyk, prawnuk siostry Stefana Żeromskiego, Bolesławy i krótko przedstawił historię rodziny siostry pisarza. 

Mieszkanie autora Przedwiośnia było dotąd zajęte na potrzeby wystawy czasowej, a przez to niedostępne dla publiczności. Stowarzyszenie im. Stefana Żeromskiego dziękuje Dyrekcji Zamku Królewskiego za jego ponowne udostępnienie.

Script logo
Design marcinkaczmar.pl