Historia rodziny

Bolesława Żeromska, młodsza siostra Stefana Żeromskiego, wyszła za mąż za Jana Endrycha, z którym miała czworo dzieci. Dwoje dzieci - syn Stanisław (1896-1928) i córka Cecylia (1903-1951) założyli rodziny i ich potomkowie żyją do dziś. Od tego pokolenia zaczynają się moje osobiste wspomnienia i w archiwach rodzinnych pojawiają się stare zdjęcia w sepii. Tylko nieliczni potomkowie Bolesławy Żeromskiej cieszyli się długim życiem. Większość z nich zmarła lub zginęła tragicznie, zanim młodsze pokolenia zdążyły ich poznać. 

 • Żona i dzieci</br>przy grobie</br>Stanisława</br>Endrycha

  Mój dziadek - tragiczne losy siostrzeńca Stefana Żeromskiego i jego rodziny

  Mój dziadek - Stanisław Endrych, siostrzeniec Stefana Żeromskiego, starszy syn Bolesławy Żeromskiej żył 32 lata. Urodził się w Warszawie i prawdopodobnie wychował na ul. Daniłowiczowskiej. Był żołnierzem 1 Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W jaki sposób poznał moją babcię, nie wiadomo. Oboje mieli dom i prowadzili w nim sklep kolonialny. Ten stary dom był magicznym miejscem moich dziecięcych wakacji. Pamiętam przedwojenne meble i stare pianino marki Steinweg z klawiszami z kości słoniowej i mosiężnymi lichtarzami. Bolesława Endrych (Żeromska) odwiedzała syna i jego rodzinę. 
  Czytaj więcej ...

 • Rodzina</br> Ciszewskich</br>Łowicz</br>lata 40, XX w.

  Ciocia Cesia - siostrzenica Stefana Żeromskiego

  Cecylia Endrych, nazywana w rodzinie „ciocią Cesią”, młodsze dziecko Bolesławy Żeromskiej, wyszła za mąż za znanego łowickiego lekarza, Zygmunta Ciszewskiego. Okoliczności ich spotkania są nieznane. Mieszkali w kamienicy przy ul. Podrzecznej w Łowiczu. O Cecylii Endrych niewiele wiadomo, poza jej wizerunkiem ze zdjęć rodzinnych. Cecylia Ciszewska z d. Endrych zmarła na nowotwór w 1951 roku, w wieku 47 lat. Jest pochowana na cmentarzu w Łowiczu z adnotacją na nagrobku, że była siostrzenicą Stefana Żeromskiego.
  Czytaj więcej....

 • Rodzina Stefana Żeromskiego współcześnie w Warszawie

  W Warszawie urodziły się dzieci Bolesławy i Jana Endrychów. Córka Bolesławy Żeromskiej, Cecylia Endrychówna odwiedzała Żeromskiego w Konstancinie i w jego mieszkaniu na Zamku Królewskim, Adam Ciszewski, jej syn i wnuk Bolesławy, mieszkał z rodziną w centrum Warszawy, w okolicy Nowego Światu. Członkowie tej części rodziny Stefana Żeromskiego, niegdyś dzieci a obecnie wnuki Cecylii Ciszewskiej z d. Endrych i Stanisława Endrycha podobnie jak pisarz są silnie związani z Warszawą, są ze sobą w stałym kontakcie, chociaż nie eksponowali swojego rodowodu.
  Czytaj więcej ...

Script logo
Design marcinkaczmar.pl